MENU

I FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ IM.WOJCIECHA KILARA

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie, którego ideą jest promocja muzyki XX i XXI wieku –  jej twórców i ich dorobku oraz artystów specjalizujących się w jej interpretacji. W ramach festiwalu, którego inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem jest Filharmonia Gorzowska, odbywają się koncerty galowe, koncerty kameralne, recitale oraz działania warsztatowe z udziałem artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. 
 
Główny cel festiwalu to upowszechnianie dorobku współczesnych twórców i poszerzanie grona odbiorców tej twórczości, wciąż jeszcze stereotypowo uznawanej za elitarną i trudną w odbiorze. Festiwalowe połączenie, w jednym czasie i miejscu, wybitnych artystów i osobowości muzycznych oraz uzdolnionych muzyków młodego pokolenia, prezentujących dorobek muzyczny minionego stulecia oraz przełomu wieków, sprzyja temu  doskonale.
 
W I odsłonie Festiwalu, w lutym 2013, do udziału w koncertach zaproszenie przyjęli znakomici  artyści, m.in.  pianistka Beata Bilińska i sopranistka Iwona Hossa. Dużym zainteresowanie cieszyły się również koncerty kameralne z udziałem zespołów specjalizujących się w interpretacjach muzyki współczesnej -  duetu fletowego „Flute o’clock” i sekstetu wokalnego „proMODERN” z Warszawy.     
 
Wielkim wyróżnieniem i zaszczytem dla organizatorów przedsięwzięcia jest fakt, iż zgodę na nadanie Gorzowskiemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej swojego imienia wyraził Maestro Wojciech Kilar –  pianista i kompozytor, uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów, współpracownik  Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Francisa Forda Coppoli, czy Romana Polańskiego.
 
Realizacja:   Virtualnetia.com